Araç Hasar Değer Kaybı

Araç Hasar Değer Kaybı

Araç hasar değer kaybı; meydana gelen trafik kazası neticesinde hasar alan ve bu hasar nedeniyle onarım, bakım, tadilat vb. gibi işlemlerden geçen bir aracın bundan sonraki süreçte ikinci el piyasasındaki değerini ifade eden kavram içerisine girer. Bir başka anlamı ise kaza geçiren aracın kazadan sonra ne kadar iyi bir şekilde tamir edilirse edilsin, maddi değerinde meydana gelen düşüştür. Hukuk sistemimizde değer kaybı kavramı konusunda net bir tanım bulunmamakla birlikte; Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası altında sigortacı, kaza esnasında hatalı olan araç sahibinin sorumluluklarına yani zincirleme olarak ortak olur.

Araç değer kaybının kimden talep edilir?

Meydana gelen kazada hatasız olan tarafın araç hasar değer kaybı, kazaya sebep olan taraf ya da o tarafın zorunlu trafik sigortasından tahsis edilir. Karşı tarafın sigortasından ya da karşı tarafın kendisinden herhangi bir değer kaybı talep edebilmek . için her şeyden önce kazanın oluşumunda yüzde yüz hatalı olmamak gerekir. Bu noktada hatanın oranı da önem arz eder. Zira kısmi bir kusur söz konusu ise hatalı olunmayan oranda bir talepte bulunmak mümkündür. Kazanın meydana . gelmesinde hatasız taraf, araçta meydana gelen hasar değer kaybının karşılanması için ekspertiz raporu alarak değer kaybına sebep olan tarafa dava açabilir yada bu kaybın karşılanması için Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilir.

Mahkeme yolu ile hasar değer kaybının tazmin edilmesi durumunda ise; kazada tam hatalı olarak nitelendirilmemiş olan taraf, zarar gören eşyasının değerinde oluşan düşüş miktarında araçta oluşan değer kaybını ve bununla birlikte dolaylı olarak oluşan zarar olarak; ikame araç ya da kazanç kaybı bedeli talep etme hakkına da sahiptir. Bu istek, özellikle zarar gören aracın serviste ve bakımda kaldığı . süre zarfı içerisinde kiralanan araçlarda veya ulaşım için kullanılan .alternatif ulaşım bedellerinin karşılanmasında gündeme gelmekte ve talep edilebilir. Burada belirtilmesi gereken en önemli kararlardan bir tanesi, doğrudan hasar değer kaybı ile iş kaybı zararlarının karıştırılmamasıdır.

Dolaylı olarak kabul .edilebilecek giderler, özel olarak belirtilmediği sürece sigorta şirketleri tarafından karşılanmamaktadır. Araç hasar değer kaybı davası açabilmek için tüm bu hususların yanı sıra aynı zamanda .araçtaki hasarlı parçaların daha önceden hasara uğramamış parçalar olması, onarım veya yenileme işleminden geçmemiş olması ve kazadan önce araçta herhangi bir hasar kaydının bulunmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir